Obiekt Alfa – nowe miejsce na mapie turystycznej Warszawy

Obiekt Alfa – nowe miejsce na mapie turystycznej Warszawy

11 października 2016
11
października 2016

Weekend można zaplanować na różne sposoby. Kino, teatr, spacer, basen, leżenie bykiem przed telewizorem, czy też tak bardzo popularne ostatnimi czasy - zwiedzanie galerii handlowych i podziwiania witryn z nowym towarem. Można też odwiedzić Obiekt Alfa - tajne laboratorium biologiczne i zarazem schron przeciwatomowy, powstałe w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.

Tam właśnie zawitałem w minioną sobotę, a oprócz mnie 10 innych osób pragnących poznać tajemnice tego miejsca.

Obiekt Alfa - jedyny taki obiekt w Polsce

Jedyny udostępniony publicznie i jedyny, o którym oficjalnie coś wiadomo. Jest podobno jeszcze jeden o bliźniaczej strukturze - obiekt Beta, ale gdzie (i czy na pewno podobny), to już objęte tajemnicą. Nieoficjalnie zaś można się tylko domyślać, że tego typu budowli jest znacznie więcej. A po tym, co zobaczyliśmy w podziemiach na Kozielskiej w Warszawie, ciekawość i wyobraźnia wskoczyły na nieco wyższy poziom.

Muzeum Zimnej Wojny

Obiekt Alfa został udostępniony dla zwiedzających w czerwcu 2016 roku jako Muzeum Zimnej Wojny, a dzięki Fundacji Edukacja Historyczna możemy podziwiać wszystkie jego zakamarki i... w pewnym sensie cofnąć się w czasie, co najlepiej pokażą zdjęcia.

Z zewnątrz niepozorny, wręcz niewidoczny, obrośnięty trawą schron, kryje w sobie ponad 150 metrów kwadratowych jeszcze do niedawna tajnych pomieszczeń wojskowych, wśród których możemy podziwiać m.in. komory służące do odkażania, laboratoria badawcze, gabinet lekarski zawierający okazy w słoikach co najmniej dziwnego hobby pewnego pułkownika, biuro, kuchnię, dyspozytornię, czyli główne centrum dowodzenia schronem, a także maszynownię z potężnymi wentylatorami oraz stacją filtrów, które odpowiadają za dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz.

No to wchodzimy

Bezpieczeństwo to podstawa

ciasno, wąsko, nieprzytulnie

Pierwsze pomieszczenie schronu

Obiekt zachowany jest w doskonałym stanie, zarówno jeśli chodzi o jego budowę, infrastrukturę, jak również wyposażenie. To pierwsze i drugie, zapewne dzięki temu, że użytkowany był w konkretnych celach, przez konkretne osoby i zawsze zgodnie z procedurami. To trzecie zaś, to już zasługa pasjonatów z Fundacji Edukacja Historyczna oraz Agencji Artystycznej „Retro-Pasje”, którzy zadbali o to, aby skolekcjonować właściwe eksponaty z tamtych czasów.

Wyposażenie Obiektu Alfa

W dyspozytorni - najważniejszym pomieszczeniu w schronie

Dzięki ich pracy zachowany został klimat rodem z PRL’u, a mi - osobie, która jeszcze częściowo w tamtych latach miała okazję się wychować, aż zakręciła się łezka w oku na widok niektórych elementów wystroju: sprzętu elektronicznego Unitra, jakże „niestandardowych” fornirów na meblach kuchennych, kapslowanych butelek z mlekiem czy też pozostałej zawartości lodówki, półek i innych mebli.

Klimatycznie i wygodnie

Najważniejsze są detale

Wszędzie musi też być porządne biuro

Kto pamięta te czasy?

Ach ta zastawa!

Co zaskakujące - niby to muzeum, a jednak w znakomitej większości wszystko działa i to na oryginalnym osprzęcie. To tylko pokazuje, jaką kiedyś przykładano wagę do jakości. A teraz? Koniec gwarancji - czas na nowe.

Trochę historii

Skoro piszę o muzeum, to przydałoby się wspomnieć choć troszkę o historii. Dużo nowej wiedzy, więc ciężko było wszystko tak od razu przyswoić, zatem posiliłem się informacjami ze strony samego Obiektu Alfa.

Obiekt Alfa zbudowany został jako jeden z elementów systemu dowodzenia Wojskową Służbą Zdrowia i posiadał, najnowocześniejsze wówczas w Polsce, laboratorium biologiczne III klasy bezpieczeństwa. Co to znaczy? Tego już dowiecie się zwiedzając. Najważniejsze to wiedzieć, że przez okres 48 godzin mogło być w pełni samowystarczalne i w pełni odcięte od świata zewnętrznego. Odcięte w znaczeniu odizolowania na wypadek powstałego kryzysu zarówno na zewnątrz, jak i... wewnątrz Obiektu Alfa.

Przy komorach oczyszczających

Tak tak. Jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku, Obiekt Alfa pełnił rolę tajnego laboratorium wojskowego, gdzie prowadzone były m.in. badania nad ochroną przed bronią masowego rażenia, różnego typu skażeniami, czy też wytrzymałością organizmu ludzkiego. A na co? Domyślcie się. Można też się domyślać, nad czym jeszcze pracowali panowie i panie w białych kitlach... I kombinezonach OP1.

Gabinet lekarski z bardzo ciekawymi eksponatami

Jedno z laboratoriów

Poza funkcją wojskowego laboratorium, Obiekt Alfa to przede wszystkim schron przeciwatomowy - co prawda nie dla cywilów, tylko dla odpowiedniej kadry wojskowych. Odporny na wybuch jądrowy w odległości 3 kilometrów, z własnym systemem filtrów, kompresorami i pozostałym wyposażeniem, umożliwiał - jak już wcześniej wspomniałem - pełne funkcjonowanie zespołu przez okres 48 godzin.

Dla każdego coś się znajdzie

Wskazówki dla pragnących poznać to miejsce

Obiekt Alfa znajduje się na terenie Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii przy ul. Kozielskiej 4 w Warszawie. Jest to teraz wojskowy, zatem możliwość zwiedzania tylko z odpowiednimi przewodnikami, po wcześniejszej rejestracji. Oczywiście potrzebne będą numery dowodów osobistych.

Zdjęcia spokojnie można robić każdym sprzętem, ale oczywiście w środku obiektu. Na zewnątrz niekoniecznie.

Czas, który należy przeznaczyć na zwiedzanie to mniej więcej półtorej, dwie godziny. Zwiedzanie w kaskach, więc w przypadku kobiet lepiej nie robić jakichś fikuśnych fryzur. Obiekt dla indywidualnych zwiedzających dostępny jest tylko w soboty (kilka godzin do wyboru), a liczebność grup nie przekracza 20 osób. Z własnego doświadczenia może powiedzieć jedno - nas było 11 plus dwóch oprowadzających, i było bardzo ciasno.

Cena: 20 zł, więc przywoicie, jak na takie miejsce.

Więcej szczegółów na stronie samego Obiektu Alfa - www.obiektalfa.pl.

Obiekt stale monitorowany

Wszystko odpowiednio opisane

Inne wpisy
Wadi Darbat - rajska dolina Omanu
23
marca 2023
Wadi Darbat - rajska dolina Omanu
Obóz słoni, spływ tratwą, a na deser tajski box
6
sierpnia 2017
Obóz słoni, spływ tratwą, a na deser tajski box