Hurtownia Expans – miejsce z książkami dla dzieci

Hurtownia Expans – miejsce z książkami dla dzieci

14 lutego 2023
14
lutego 2023

Od zawsze byłem wychowywany w otoczeniu książek. Rodzice dużo czytali i siłą rzeczy musiało to jakoś przejść i na mnie. Co prawda trochę późno, bo z tego co pamiętam z czasów szkolnych, to lektury były ostatnią rzeczą, z którą chciałem mieć do czynienia. Ale z naturą nie wygrasz – jak ktoś coś nakazuje, to nie sprawia to tyle frajdy, kiedy robi się to z własnej inicjatywy i dla przyjemności. Tak że po książki tak naprawdę sięgnąłem dopiero po maturze i od razu je pokochałem.

W zależności od możliwości czasowych pochłaniam je w większych lub mniejszych ilościach, ale nie zmienia to w żaden sposób mojego nastawienia do czytania i wartości, jakie z niego płyną. A już szczególnie teraz, kiedy spełniam się w roli taty i za pośrednictwem książek mogę pokazywać Aurelii świat, rozwijając jej wyobraźnię i odpowiadając na tysiące pytań, które w czasie wspólnego czytania się pojawiają.

Mając świadomość jak to jest ważne, chciałem podzielić się z Wami pewnym miejscem na mapie Warszawy, na które trafiłem już jakiś czas temu. Chodzi o hurtownię książek Expans mieszącą się na warszawskiej Woli. Możecie tutaj nabyć dużo ciekawych książek po naprawdę atrakcyjnych cenach i to nie tylko dla dzieci, ale zapewne też i dla siebie. Ja tu jednak będę akcentował wartość tego miejsca dla rodziców, bo wybór książek dla dzieci jest czasami przeogromny (na profilu na facebooku, na bieżąco informują o nowych dostawach).

Czy w Expans można kupić pojedyncze książki?

Co istotne, słowo hurtownia może być tutaj nieco mylące. Właściwie jest to miejsce, do którego trafiają palety losowego towaru (najwięcej chyba z wydawnictwa Sowa), a także niesprzedane i wycofane egzemplarze z księgarń, które można kupić tutaj od jednej sztuki. Warto jednak też wiedzieć, że niektóre mogą być lekko uszkodzone lub po prostu stare, ale to naprawdę ma mniejsze znaczenie, jeśli celem zakupu jest wartość, którą niesie ich zawartość.

Ktoś mógłby tutaj zapytać, po co jechać do tej hurtowni, skoro większość tych pozycji można zapewne nabyć w księgarniach internetowych czy na Allegro, a różnice cenowe musiałby być naprawdę ogromne, aby w ogóle to przedsięwzięcie się opłacało. No tak – pytanie jak najbardziej zasadne, ale też od razu mogę na nie odpowiedzieć.

Po pierwsze różnice cenowe są faktycznie czasami bardzo duże (kwoty startują już od 1 zł) i przy kilku pozycjach można to odczuć przy płaceniu rachunku. Po drugie – jak już tam jadę, to nie kupuję jednej czy dwóch pozycji, ale wracam z wieloma nowymi tytułami, bo kupuję je nie tylko z myślą o Aurelce, ale też o innych dzieciach w rodzinie, a czasem trafi się coś fajnego, albo dla mnie, albo dla kogoś na prezent. Po trzecie – poza książkami znajdziecie tam mnóstwo różnych kolorowanek (również z naklejkami) – jeśli macie kilkuletnie dziecko w domu, to najprawdopodobniej wiecie, że tego nigdy za wiele, kiedy kredki i wyobraźnia pójdą w ruch. Po czwarte – możecie tutaj kupić także różne małe zestawy puzzli czy gry planszowe (głównie w klimacie memory lub kart z rysunkami). A po piąte… zawsze byłem uczony szacunku do książek i nie lubię patrzeć, jak się niszczą. Jeśli zatem mam możliwość zakupu najpierw z takiego źródła jak to, to takie wybieram, a do księgarni wędruję dopiero w drugiej kolejności.

Jakie książki można kupić w hurtowni książek Expans?

Jeśli chodzi o tematykę, to właściwie wszystko. Dla dzieci będzie wszystko w każdym zakresie wiekowym – od książek typowo obrazkowych i kolorowanek, przez te z puzzlami, bajki, baśnie, powieści aż do lektur i podręczników szkolnych. Jest też sporo ciekawych pozycji, które na pewno pomogą w rozwoju dziecka, jak chociażby książeczki z labiryntami czy różnego typu innymi łamigłówkami. Dla dorosłych zaś mamy sporo powieści, bardzo dużo biografii oraz książek historycznych, ale też albumów, poradników i pozycji z dziedziny kulinarnej. Naprawdę jest po co jechać. Z resztą, co ja będę opisywał – pokaże Wam zdjęcia z mojej ostatniej wizyty. ;)

Jako przykład - takie książki dla Aurelki, na teraz i na przyszłość, udało mi się skompletować przy okazji kilku wizyt w hurtowni Expans. Dodam, że wszystkie w przedziale 3-9zł… Będzie co czytać! ;)

To jeszcze kilka tipów.

Hurtownia książek Expans mieści się w starych (naprawdę starych) magazynach, więc o jakiejkolwiek szczelności i ogrzewaniu zapomnijcie. W chłodne dni, a w zimę to już szczególnie, jest bardzo, ale to BARDZO zimno. Do tego nastawcie się, że nie jest to jakieś mega czyste pomieszczenie, a książki poukładane są na paletach i regałach magazynowych, gdzie gdzieniegdzie jest ciasno – szczególnie, kiedy przyjdzie więcej osób.

Do tego wszystkiego trzeba czasem odstać też w kolejce do kasy, bo zdarzają się również i handlarze, co biorą przeogromne ilości towaru i płatność oraz wystawienie faktury zabiera im trochę czasu. Wszystko powyższe ma jeden przekaz – jeśli nie musicie, to nie zabierajcie ze sobą swoich bąbelków – lepiej jak zostaną w domku. ;) Dam kilka fotek, aby zobrazować powyższe słowa.

Drugi tip, to oczywiście kiedy tam pojechać. Oczywiście można zawsze w godzinach otwarcia hurtowni, czyli zazwyczaj 11-19 w tygodniu i 10-18 w soboty. Jak nie ma żadnych akcji sprzedażowych i nowych dostaw (o czym dowiecie się zawsze z ich profilu na facebooku), to zakupy można zrobić komfortowo, choć musicie liczyć się z tym, że książki są już mocno przebrane i trzeba się trochę naszukać. Ale, jeśli nastawiacie się na kolorowanki i mniej modne pozycje, to tutaj jest pewniak, że zawsze takie dostaniecie. Jeśli natomiast jedziecie na jakąś nową dostawę, to po pierwsze liczcie się z kolejkami do kasy, mnóstwem osób i… staniem w kolejce przed hurtownią jeszcze przed jej otwarciem. Ostatnio podjechałem tuż po otwarciu i ludzie jeszcze wpływali do środka. Jak się zapewne domyślacie – pierwszy „napływ” wybiera większość, jeśli nie wszystko z nowej dostawy, zatem czy przyjedziecie dziesięć minut, czy dwie godziny później, to właściwie nie robi to już większej różnicy.

Gdzie znajduje się hurtownia Expans?

No to jeszcze dokładny adres i mapka dla tych, których zainteresowałem miejscem, abyście mogli bezproblemowo trafić i nabyć nowe książki.

ul. Ordona 2A
01-237 Warszawa

Inne wpisy
Żyjemy w pięknym kraju
14
sierpnia 2015
Żyjemy w pięknym kraju
American Sniper – pies pasterski Ameryki
2
marca 2015
American Sniper – pies pasterski Ameryki